Miód Chaber-Koniczyna Płynna​, 290kg

Miód Hurt
Beczka, po 14,40 brutto za kg
4176,00
Pośród wielu ziół, znanych i cenionych w kulturze ludowej, chaber bławatek zajmuje szczególne miejsce. Często traktowany jako chwast, ma wiele dobroczynnych właściwości – podobnie jak miód bławatkowy!

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) to roślina zielna znana i wykorzystywana w różnych dziedzinach od setek lat. Drobne kwiatki wyłaniające się spośród kłosów zbóż – to tradycyjny widok, bo bławatki chętnie „dołączają się" do innych roślin na polu. Chaber zazwyczaj ma niebieskie, ciemnobłękitne płatki, ale mogą też być białe, różowe lub czerwone. Kwitnie od maja do września.

W Polsce chaber bławatek jest traktowany jako chwast (zwłaszcza wśród zbóż). Oznacza to, że zazwyczaj rośnie na terenach wolnych od środków chwastobójczych. Dzięki temu już od początku jest bardziej ekologiczny!

Pszczoły produkują miód bławatkowy od maja do września, ale właściwie nie potrzebują do tego tylko kwiatów: bławatek posiada nektarniki także poza kwiatami i można pozyskiwać z niego nektar nawet po przekwitnięciu.

Miód pozyskiwany dzięki kwiatom bławatka pachnie bardziej intensywnie niż sama roślina. Ma ciemnożółty, herbaciany kolor o nieco zielonkawym odcieniu. Po procesie krystalizacji – który następuje zwykle około trzy miesiące po pozyskaniu miodu – osiąga matową, słomkowożółtą barwę. W smaku czuć goryczkę, która z czasem łagodnieje.

Miód koniczynowy, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z nektaru zebranego przez pszczoły z kwiatów koniczyny – z jej białej lub czerwonej odmiany.

Obecnie hodowane pszczoły długojęzyczkowe mogą uzyskać z koniczyny czerwonej obfite zbiory miodu. Roślina ta uprawiana na dużych obszarach daje niekiedy w drugiej połowie lata jedyny główny i niezawodny pożytek.
Koniczyna biała jedna z głównych roślin pożytkowych. Miód z koniczyny jest łagodny w smaku i aromatyczny. Zawiera mniej wody niż inne gatunki miodów. Uprawa koniczyny białej udaje się na terenie całego kraju, zimę znosi znacznie lepiej niż koniczyna czerwona.
W tym pierwszym przypadku ma on jasny słomkowy kolor i słodki smak, natomiast w drugim – jest łososiowy i lekko kwaśny. Czym jeszcze się różnią? Miód z koniczyny białej zawiera w porównaniu z innymi odmianami niewielkie ilości wody, ponadto choć oba gatunki krystalizują się dość drobnoziarnisto, ten z czerwonej dłużej pozostaje w płynnej postaci. Jeżeli natomiast pszczoły wyprodukowały miód z obu gatunków w równych proporcjach (zdarza się to, gdy kwitną one jednocześnie), jest on żółty i ma raczej łagodny smak. Jego zapach jest bardzo charakterystyczny i podobny do zapachu samej koniczyny. Co ważne, mimo że roślina ta występuje na polskich łąkach powszechnie, miód z niej wyprodukowany spotyka się dość rzadko. Zazwyczaj stanowi on jedną ze składowych miodu wielokwiatowego, jednak niektórym pszczelarzom udaje się go uzyskać również w czystej postaci. Największym rarytasem jest ten z czerwonej koniczyny, ponieważ jest to roślina, z której większość owadów nie potrafi zebrać nektaru – radzą sobie z tym jedynie mające najdłuższe języczki pszczoły rasy kaukaskiej.
Miód koniczynowy może znaleźć zastosowanie w wielu sytuacjach i przy bardzo różnych dolegliwościach. Spożywanie go zaleca się między innymi osobom, które cierpią na problemy natury psychicznej i emocjonalnej – są nadmiernie zestresowane, pobudzone i nerwowo wyczerpane. W takich sytuacjach działa on wyciszająco i uspokajająco. Oprócz tego sprawdza się także przy różnego rodzaju infekcjach układu oddechowego i sezonowych przeziębieniach – dzięki właściwościom wykrztuśnym pomoże zwalczyć kaszel i pozwoli szybciej wrócić do zdrowia. Ponadto ma on działanie moczopędne, warto go więc zażywać wspomagająco przy dolegliwościach ze strony układu moczowego, na przykład zapaleniach nerek i pęcherza oraz przy kamicy nerkowej. Spożywając go, możemy także załagodzić problemy z układem trawiennym, będzie pomocny zwłaszcza przy biegunkach. Oprócz tego miód koniczynowy ma też ogólne właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że dobrze jest po niego sięgnąć właściwie zawsze, gdy czujemy, że coś nam dolega, że nasz organizm jest przeciążony i przemęczony oraz podejrzewamy, że łapie nas grypa lub przeziębienie.

Kraj: Litwa

Click to order
Twoje zamówienie:
Total: 

Uwaga! Minimalna partia zamówienia:
  • 1 beczka lub 3 wiadra lub 3 kartony miodu
Wypełnij formularz, aby złożyć zamówienie
Telefon
Dostawa
Forma płatności
Faktura VAT
Klikając przycisk wyrażasz zgodę na politykę prywatności.