Miód z mniszka, 1,2kg

Miód Hurt
Karton 24 szt., cena 21zł za słoik
504,00
Dość mało popularnym, a przy tym obfitującym w wartości odżywcze gatunkiem miodu jest miód z mniszka. Podobnie jak inne miody odmianowe, posiada pewne unikalne cechy. Pszczoły wytwarzają go z nektaru mniszka lekarskiego, uznawanego często za chwast; roślina ta posiada jednak wiele cennych właściwości leczniczych. Mniszek lekarski kwitnie w maju, przez co wytwarzany z niego miód często nazywany jest miodem majowym. Należy on do najzdrowszych produktów pszczelarskich dostępnych w Polsce.

Miód z mniszka: właściwości
Wartościowy skład sprawia, że miód mniszkowy znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości oraz schorzeń. Produkt ten działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Jest cenionym lekiem na zakażenia, przeziębienia i grypę. Miód z mniszka znajduje zastosowanie w schorzeniach i dolegliwościach związanych z pracą wątroby, dróg moczowych, serca, żołądka czy nerek. Dzięki obecności choliny, spożywanie tego miodu może obniżyć poziom lipidów w wątrobie i wywołać pożądane działanie żółciopędne. Stanowi również środek na problemy z nerkami, pęcherzem, drogami moczowymi czy niedokrwistością. Działanie moczopędne sprawia, że przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu i ułatwia leczenie kamicy nerkowej. Miód ten szczególnie polecany jest na rozmaite dolegliwości reumatyczne. Sprawdza się także w przypadkach ogólnego osłabienia organizmu i wyczerpania psychofizycznego. Wzmacnia układ odpornościowy i może przyspieszyć proces gojenia się ran, a ze względu na działanie osłonowe, polecany jest po długotrwałej kuracji antybiotykowej. Uznaje się go za naturalny prebiotyk, który wzmacnia organizm w okresie przyjmowania leków. W połączeniu z pyłkiem kwiatowym stosuje się go także w leczeniu chorób prostaty.

Konsystencja
Miód wytwarzany z nektaru mniszka posiada delikatną i aksamitną konsystencję. Potoka mniszkowa jest zwykle żółta lub jasnobrązowa. Z czasem barwa ciemnieje i zyskuje kolor bursztynowy.

Krystalizacja
Podobnie jak inne miody wiosenne, miód mniszkowy szybko ulega krystalizacji. Postępuje ona nawet w ciągu tygodnia, tworząc charakterystyczną strukturę drobnokrystaliczną. Proces ten zachodzi całkowicie naturalnie i zwykle nierównomiernie. Pod wpływem krystalizacji miód z mniszka nie traci swoich własności chemicznych, składników odżywczych czy właściwości leczniczych.

Smak
Smak miodu z mniszka jest wyjątkowo słodki. Dla wielu osób może być nawet delikatnie mdławy. Pośród polskich miodów odmianowych uznawany jest za jeden z najsłodszych. Intensywny smak przypada do gustu zwłaszcza dzieciom oraz największym koneserom miodów.

Zapach
Do charakterystycznych cech tego wyrobu należy ostry i łatwo rozpoznawalny zapach, przypominający nieco amoniak. Wyczuwalny jest również delikatny aromat kwiatów mniszka lekarskiego.

Zastosowanie i działanie miodu
Miód z mniszka stosowany jest przede wszystkim ze względu na swoje walory lecznicze. Zawiera witaminy C i B2, a także liczne związki mineralne – w tym potas, fosfor, żelazo czy mangan. Obfituje w antyoksydanty i związki organiczne, takie jak karotenoidy i triterpeny. W składzie znajduje się również cholina, będąca jednym z kluczowych elementów lecytyny. Charakterystyczną cechą tego miodu jest niska kwasowość ogólna, najniższa w porównaniu z innymi miodami dostępnymi w Europie Środkowej. Włączenie go do diety pozwala na dostarczenie do organizmu wielu cennych składników. Produkt ten z powodzeniem wykorzystać można w formie zamiennika cukru lub innych substancji słodzących. Da się uzupełniać nim nalewki, napoje czy przetwory. Miód mniszkowy znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Korzystnie wpływa na cerę i stan włosów, a na dodatek wspaniale pachnie.

Miód mniszkowy: przechowywanie
Zasady przechowywania miodu z mniszka nie odbiegają od reguł obowiązujących także w przypadku innych miodów. Nie należy przede wszystkim wystawiać go na działanie promieni słonecznych; najlepiej przechowywać produkt w miejscu zacienionym, np. zamkniętej szafce. Jeżeli miód trzymany jest w słoiku, należy dokładnie go zakręcać. Lepiej korzystać z pojemników szklanych, niż plastikowych czy metalowych. Miód z mniszka może się w przeciwnym wypadku szybko utlenić. Słoik powinien być ponadto przechowywany w temperaturze pokojowej. Spełnienie tych zasad pozwala na zachowanie wszystkich właściwości miodu z mniszka nawet przez kilka miesięcy. Dobrze przechowany produkt może się przydać np. w okresie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta ryzyko złapania infekcji.

Kraj: Hiszpania

Click to order
Twoje zamówienie:
Total: 

Uwaga! Minimalna partia zamówienia:
  • 1 beczka lub 3 wiadra lub 3 kartony miodu
Wypełnij formularz, aby złożyć zamówienie
Telefon
Dostawa
Forma płatności
Faktura VAT
Klikając przycisk wyrażasz zgodę na politykę prywatności.