Przypomnijmy sobie trochę w temacie makroekonomii. Co wpływa na kształtowanie cen w kraju? W gospodarce rynkowej proces wyboru ceny końcowej odbywa się w zależności od kosztów produkcji, cen konkurentów, stosunku podaży i popytu.
Ukraina jest jednym z sześciu największych producentów miodu na świecie (według danych FAO), wytwarzając 4-5% światowej produkcji rocznie. Rynek miodu na Ukrainie ma charakter eksportowy. Ukraina zajmuje corocznie 2-3 miejsce wśród światowych eksporterów, ustępując jedynie Chinom i Argentynie. W porównaniu do 2011 r. eksport ukraińskiego miodu wzrósł prawie 7 razy. W szczególności w 2011 r. Ukraina wyeksportowała 9873 ton, a już w 2017 r. eksport miodu wyniósł 67 848 ton. Zatem podaż na rynku wzrosła, a wzrost popytu wynosi nie więcej niż 1-3% rocznie.
Jednocześnie produkcja miodu na Ukrainie wynosi około 100 000 ton. Krajowy rynek miodu na Ukrainie jest w złym stanie. Siła nabywcza ludności jest bardzo niska, miód nie jest koniecznością, taką jak chleb, mięso…
90% ukraińskiego eksportu, to tani miód słonecznikowy (jak wiadomo, powierzchnia upraw słonecznika na Ukrainie wynosi około 150 tysięcy. ha). Tylko 10% eksportu zajmuje drogi miód monoflorowy, w tym miód z akacji, rzepaku, lipy, gryki, facelii, kolendry, gorczycy, perełkowca japońskiego, esparcety, traw stepowych i łąkowych. Warto do tego powiedzieć o wszystkich innych problemach ekonomicznych: inflacji, niestabilnych kursach walut. W związku z tym, koszt miodu ukraińskiego jest dosyć niski. Jednocześnie jego naturalność i jakość są uznawane na całym świecie. W 2012 r. eksport ukraińskiego miodu nastąpił tylko do 11 krajów, natomiast w 2018 r. Ukraina eksportowała miód do prawie 40 krajów. Podstawowymi rynkami sprzedaży ukraińskiego miodu są: UE, USA, Bliski Wschód i Japonia. Jakość ukraińskiego miodu spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania, jak również i obecność pozostałości antybiotyków w miodzie oraz zawartość pestycydów i metali ciężkich, a także zawartość radionuklidów. Na największym międzynarodowym kongresie pszczelarskim Apimondia, który odbywa się co trzy lata w różnych zakątkach naszej planety, ukraiński miód zawsze zdobywa złote, srebrne lub brązowe medale.
Zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy miód podlega obowiązkowej kontroli weterynaryjno-sanitarnej i radiologicznej podczas przemieszczania się przez granicę państwa. Zgodnie z obowiązującymi standardami kontroli jakości i bezpieczeństwa miodu, oprócz wskaźników organoleptycznych, fizykochemicznych, przewiduje się również określenie maksymalnych dopuszczalnych pozostałości antybiotyków, leków sulfonamidowych, pestycydów, metali ciężkich, radionuklidów.
Warto przypomnieć o tym, że obecnie na Ukrainie trwają procesy harmonizacji ustawodawstwa ukraińskiego z prawem Unii Europejskiej. Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy swoim rozporządzeniem zatwierdziło nowe wymagania dotyczące miodu, które są w pełni zgodne z normami UE i Kodeksem Żywnościowym (
Codex Alimentarius). Wymagania te w pełni zapewniają identyfikowalność rynku i kontrolę jakość miodu, stworzyć warunki do wyeliminowania problemu fałszowania miodu.
Podczas importu ukraińskiego miodu do UE na granicy ukraińsko-polskiej polski lekarz weterynarii monitoruje jakość produktu, pobierając próbki miodu, a dalsze analizy prowadzone są w oficjalnym polskim laboratorium. Ponadto inspektor jakości WIJHARS przeprowadza kontrolę jakości i kolejne pobieranie próbek miodu na granicy. A jeśli miód, według niektórych kryteriów, nie spełnia europejskich wymagań jakościowych, nie może zostać dopuszczony do sprzedaży w UE.
Kolejny mit dotyczący dodawania miodu z Chin do miodu ukraińskiego jest w ogóle bezsensowny. Można to łatwo wykryć na etapie analizy pyłków w niemieckim laboratorium, a także podczas badania miodu za pomocą NMR, w tym samym miejscu w Niemczech. Ukraiński miód jest naturalny i nie pojawiają się problemy z badaniami NMR, w przeciwieństwie do chińskiego. Ponadto jest to absolutnie nieopłacalne z uwagi na i tak niską cenę ukraińskiego miodu.
Wyniki badań każdej partii miodu, przeprowadzonych przez Miód Hurt są dostępne do zapoznania się z nimi w naszym biurze. Jesteśmy również gotowi udzielić informacji, kiedy każda partia miodu przechodziła kontrolę weterynaryjną i kontrolę WIJHARS. W ten sposób mogą Państwo osobiście poprosić o wyniki badań i upewnić się, że ukraiński miód w pełni spełnia europejskie wymagania jakościowe. Ponadto mogą Państwo osobiście wysłać nasz miód do dowolnego europejskiego laboratorium, zamówić badania produktu pod względem bezpieczeństwa, jeśli mają Państwo wątpliwości, i uzyskać wyniki, które pozwolą się ich pozbyć.
Miód Hurt gwarantuje pełną identyfikowalność miodu, zaczynając od konkretnego pszczelarza na Ukrainie, aż do otrzymania go przez naszą firmę. Posiadamy kompletne i wyczerpujące informacje o ukraińskich pszczelarzach, w tym o tym, gdzie znajduje się pasieka, jaka jest liczba rodzin pszczelich, jakie metody pszczelarstwa są stosowane, jaka ilość miodu i jakiego rodzaju została zakupiona, jakie wyniki badań uzyskano, w jaki sposób miód został dostarczony do firmy-eksportera oraz do jakiej konkretnie partii miodu trafił miód.